Portugalia


Portugalia – kraj na drugim końcu Europy, staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym Polaków. W październiku 2017 postanowiliśmy zapakować rowery i sprawdzić co słychać w kraju wielkich odkrywców geograficznych 🙂

Rowerowa logistyka

Wyprawa została zaplanowana na 14 dni (z czego 2 dni na przeloty). Lecieliśmy z Warszawy do Porto. W drodze powrotnej lecieliśmy z Faro do Budapesztu następnie autobusem z Budapesztu do Krakowa.

Pogoda

Pogoda podczas tego wyjazdu bardzo dopisała. Okres jesienny w Portugalii jest dużo łagodniejszy niż w Polsce. My nie mieliśmy żadnego deszczowego dnia, a temperatury często przekraczały 35 stopni. Było to spowodowane wielką falą upałów jaka w tym roku nawiedziła Portugalię.

Noclegi

Pola namiotowe oraz hostele są dostępne na całej trasie, nie ma z nimi najmniejszego problemu. Przedział cenowy poza sezonem na polu namiotowym to 3-7 euro za osobę, w sezonie cena ta rośnie o 100%.

Portugalia

Charakterystyczna zabudowa, wiele średniowiecznych dobrze zachowanych katedr, zamków i murów obronnych, wszechobecne cukiernie/kawiarnie (tzw. pastelaria) oraz widoczny brak pośpiechu u Portugalczyków sprawiają, że Portugalia posiada niesamowity klimat. Portugalczycy są bardzo sympatyczni i otwarci, z przyjemnością opowiadają o swoim regionie oraz o sobie, bardzo lubią spędzać czas z ludźmi. Oczywiście wszyscy kochają piłkę nożną. Każdy mecz od ligowego po mistrzostwa, oglądany jest we wszystkich knajpach dookoła 🙂

Pod względem kosztów życia Portugalia wygląda podobnie do naszego kraju.

Co warto zobaczyć w Portugalii

Jest wiele miejsc i czynności które warto zobaczyć i zrobić w Portugalii. Postaramy się tutaj wypunktować te miejsca które były na trasie naszego przejazdu:

  • Porto – znane przede wszystkim z wina Porto i mostu zaprojektowanego przez uczniów Gustava Eiffla.
  • Aveiro – znane jako Wenecja Portugalii
  • Coimbra – pierwsza stolica Portugalii, miasto akademickie
  • Conímbriga – miasto z czasów Imperium Rzymskiego
  • Fatima – miejsce objawień, jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Kościele Katolickim
  • Batalha – klasztor postawiony na cześć wygranej bitwy pod Aljubarrota.
  • Obidos – Klimatyczne miasto otoczone średniowiecznymi murami obronnymi
  • Sintra – Miasto z wieloma pałacami i zamkami otoczone górami
  • Lizbona – Stolica kraju
  • Algarve – Plaże, klify, słońce 🙂

Koniecznie zerknijcie do galerii zdjęć, znajdziecie tam jeszcze sporo ciekawych informacji.

Galeria

W budowie 🙂 W międzyczasie zerknij na naszego instagrama znajdziesz tam sporo portugalskich zdjęć 😉